Skip to content

Vårt lag ansvarar för fikat på avslutningen

20 mars 2014

Nu är det inte mycket kvar av bandysäsongen 2013/14. Det som återstår är KVBS årliga ungdomsavslutning för de allra minsta upp till P-18. Onsdag 26/3 i Duveholmsskolans aula kl 18.30-20.00.

Vi samlar våra spelare utanför aulan senast 18.20. Det blir lite pris- och diplomutdelning, och för de som tagit något teknikmärke på sportlovet kommer även dessa delas ut. Som alltid avslutas det hela med fika där försäljningen går till lagkassan, och i år är det vårt lags tur att ordna med detta. För alla spelare och ledare är fikat kostnadsfritt. Syskon och föräldrar betalar en liten slant. Vårt lag ska ordna med följande:
Fikabröd till ca 150pers. Kaffe till ledare och föräldrar, ca 30 ledare + ca 50 föräldrar. KVBS ordnar festis till alla barn. Melker Vogt ordnar med muggar, socker, servetter och mjölk. Bakar:                                                  Brygger Kaffe:
Ludwig                                                   Gustaf Doktare Gustaf F                                                 Rasmus Atle                                                       Malte Martin                                                    Gustaf Danielsson Alwin                                                     Robert David                                                    Melker Lindgren Robin                                                    Wilhelm . . För att det ska bli så smidigt som möjligt samlas vi 18.00 för att ställa i ordning fikat, förbereder för fikaförsäljningen, och efteråt så hjälps vi alla till att plocka och städa undan. . . /Thomaz, Martin, Micke, Johan