Skip to content
På bilden ses Christer Sundqvist och Johan Söderberg från Katrineholms Kommun, Fredrik Ydevall Katrineholm Bandy, Johanna Hallén-Franssén AWS, Peter Tillqvist RF SISU Sörmland, Peter Öjdahl Katrineholm Bandy, Benjamin Plucknett AWS, samt Mattias Kemi Parasport Sverige.
FOTO:

Katrineholm Bandy och Amazon Web Services (AWS) har ingått ett samarbete

12 januari 2026

Katrineholm Bandy och Amazon Web Services (AWS) har ingått ett samarbete som sätter fler barn och unga i rörelse

Vi är stolta att meddela att Katrineholm Bandy och Amazon Web Services (AWS) har ingått ett samarbete med fokus på att aktivera barn och ungdomar i olika insatser. Tillsammans skapar vi fler trygga, roliga och inkluderande tillfällen på och kring isen. Samarbetet har arbetsnamnet “Move it on Ice with Amazon”.

Som en del av avtalet blir AWS huvudpartner för Summer Camp Bandy den 26–28 juni 2026 – tre dagar fyllda av glädje, laganda och utveckling. Vi genomför också en Parasportdag där barn och ungdomar får prova på parasport, så att fler kan upptäcka idrottens gemenskap och rörelseglädje.

Samarbetet inkluderar även att barn och ungdomar får utforska teknik och matematik genom ett inspirerande upplägg som väcker nyfikenhet kring innovation, problemlösning och framtidens möjligheter.

Fredrik Ydevall, Ordförande Katrineholm Bandy, kommenterar samarbetet: 

Genom vårt samarbete med AWS ger vi fler möjligheter att prova på och spela bandy. Katrineholm Bandy och AWS delar synen på vikten av att aktivera barn och ungdomar oavsett ålder, bakgrund eller förutsättningar. Vi ser framemot ett givande samarbete där vi tillsammans sänker trösklarna och ger fler möjlighet att uppleva vår fantastiska idrott.

Stefan Ekelund, Region Operations Leader at AWS kommenerar: 

”Vi på Amazon är vi stolta över att sponsra ”Move it on Ice”. Detta samarbete är en del av Amazons arbete för att vara delaktiga i lokalsamhället där vi verkar. I och med vårt sponsorskap stöder vi aktiviteter som når över 4000 elever för att främja rörelseglädje, bland annat genom att skolelever få testa skridskoåkning och parasport för att alla, oavsett förmåga, kan uppleva glädjen av att vara på is. Vi ser fram emot vårt sammarbete med Katrineholm Bandy och att ge fler möjligheten att upptäcka glädjen av idrott.”