Skip to content

Välkommen hem, Oskar Johansson!

24 mars 2026

Katrineholm Bandy är glada att kunna välkomna Oskar Johansson hem till klubben efter tre år på bandygymnasiet i Edsbyn.

Katrineholm Bandy kan med glädje presentera ett nyförvärv inför kommande säsong. Oskar Johansson återvänder nu till moderklubben efter studenten. Den 19-årige mittfältaren har skrivit på ett 1+1år kontrakt.

Under åren i Edsbyn har Johansson haft en vardag med träning på hög nivå och matcher mot starkt motstånd, något han själv lyfter fram som viktigt för sin utveckling. Han beskriver tiden på bandygymnasiet som lärorik, där han tagit kliv både tekniskt och taktiskt genom att träna i en bra miljö varje dag och möta skickliga spelare både på träningar och matcher.

– Tiden i Edsbyn har utvecklat mig mycket både tekniskt och taktiskt. Man tränar i en bra miljö varje dag och får möta väldigt bra spelare på både träningar och matcher.

Nu väntar en återkomst till Katrineholm, där han tidigare spelat ungdomsbandy, och där han ser fram emot att ta nästa steg.

– Det känns jättebra att komma tillbaka. Det ska bli kul att spela i Katrineholm igen och bo lite närmare familjen.

Under den gångna säsongen har Johansson använts både på mittfältet och i mer offensiva roller, även om han själv gärna spelar högre upp i banan. 

– Den här säsongen har jag hoppat runt lite mellan mittfält och toppositionerna, men det har blivit mest mittfält på slutet. Jag spelar nog helst uppåt i banan. Mina styrkor är mitt skott och skridskoåkning.

Att valet föll på Katrineholm var ett naturligt beslut.

– Det var ett ganska enkelt val. Jag har alltid haft med mig att jag gärna flyttar hem efter studenten och spelar i Katrineholm.

Inför den kommande säsongen ser han fram emot att återigen representera klubben och bidra till laget.

– Jag ser mest fram emot att spela i Katrineholm igen. Det var otroligt kul och utvecklande innan jag flyttade och jag tror det blir samma nu. Jag hoppas kunna bidra med hårt arbete både på och utanför isen och förhoppningsvis några mål.

Fakta:

Namn: Oskar Johansson

Född: 2007

Position: Mittfältare

Kontrakt: 1+1år (2028)

Moderklubb: Katrineholm Bandy

Tidigare klubbar: Edsbyn IF

I och med värvningen av Oskar Johansson står nu följande spelare under kontrakt med Katrineholm Bandy A-lag till säsongen 2026/27 (avtalets utgångsår inom parantes):

#9 Oskar Johansson (2028) NY

#13 Vincent Karlsson (2027)

#17 Simon Blomkvist (2027)

#20 Vilgot Pilheden (2027)

#21 Arvid Skoog (2027)

#23 Karl Ström-Arnell (2027)

#50 Jasu Koljonen (2028)

#69 Gustav Danielsson (2028)

#80 Lukas Ahlqvist (2028) NY

#88 Simon Eriksson (2027)

Utöver ovan nämnda spelare finns ytterligare spelare med gällande avtal över säsongen 2026/27, men där tidsfristen för optioner och eventuell omförhandling ännu inte löpt ut.